2004 yılından bu yana bilişim sektörünün çeşitli alanlarında faaliyet gösteren firmamız 2007 yılında Webim ile Türkiye ve Uluslararası pazara yönelik hosting, kiralık sunucu, co-location ve alan adı satış hizmetlerine başlamıştır.

Bayi Hosting (Reseller) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?


Yeni nesil girişimler için; birden fazla site ihtiyacını karşılayacak, birden fazla hosting paketine gerek duymayacak ve sunucu maliyetlerinden kaçınmak isteyenlere özel bayi hosting paketleri artık daha aktif hale gelmiştir.

Bir web tasarım firması iseniz, kişisel olarak web siteleri yapan bir tasarımcıysanız, hem bir gelir kaynağı, hem de maliyetleri düşürmek istiyorsanız bayi hosting paketleri tam olarak odaklanmanız gereken paketlerdir.

Bayi Hosting (Reseller), hosting paketlerinin aslında bir üst paketi olarak düşünülebilir. Artık tüm dünyada ve ülkemizde web sitesi çok büyük ihtiyaç durumuna gelmiştir. Bu durum e-ticaret sayfalarının etkinliği, alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ve kolay ulaşılabilirlikten süregelen bir durum.

Alan Adının (Domain) Süresi Dolduktan Sonra Ne Yapılabilir ?

Alan Adının (Domain) Süresi Dolduktan Sonra Ne Yapılabilir ?

Bugünkü yazımızda sizlere domain kayıt işlemi ve süre bitiminden sonra neler yapabileceğimizi belirtmek istiyoruz.

Alan adları; domain sorgulama işleminden sonra tescil için talep ettiğiniz süre kadar size ait olarak tescil olabilmektedir. .com, .net, .org vb alan adları 10 yıla kadar tescil olabilmekte iken, .tr uzantılı alan adları maksimum 5 yıl tescil edilebilir.

Domain tescil işlemi tamamlandıktan sonra domain adresinize bağlı web hosting paketinizi bağlayıp mail, web sitesi yayınlama, ssl gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Süre Dolumu ve Periyotları

Alan adınız tarafınızdan alınan süre sonuna kadar Webim müşteri panelinizde kullanılabilir halde bulunmaktadır. Süre dolumuna yakın sürelerde mail yolu ile son gün ise sms sistemi ile bilgilendirilirsiniz. Sms sistemi tarafından bilgilendirmeniz sonrasında 1 gün içinde alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde cezalı işlem periyotlarına maruz kalabilirsiniz.

Alan adınız yenilenmediğinden durdurulacaktır ve web sitesi yayınınız ile mail hizmetiniz kesintiye uğrayacaktır. Toplamda 75 gün süren silinme periyotları içerisinde farklı periyot alanları bulunmaktadır. Süre bitimine kalmadan yenileme yapmadığınız takdirde gecikme ücretleri ile karşılaşmanız yüksek ihtimallidir.

Subdomain Nedir ? Nasıl Oluşturulur ? Neler Yapılır ?

Subdomain Nedir ? Alt Alan Adı Nedir ?

Merhabalar, yeni bir yazımız ile daha sizlerleyiz. Bugün subdomain nedir, nasıl oluşturulur, ne işe yarar bu ve bunun gibi detayları paylaşacağız.

Subdomain, Türkçesi alt alan adı olarak geçen ve tüm alan adlarına hosting paketleri aracılığıyla kurulabilen bir alt site adıdır. Günümüzde farklı kullanımları mevcuttur. E-ticaret sayfalarında mağazalar için (nevarsa.sahibinden.com gibi) ya da farklı sitelerde blog isimleri için kullanılabilmektedir (blog.webim.com.tr gibi).

Subdomain adresleri normal bir web sayfası gibi ftp hesabına sahip olabilir. Bağlı oldukları alan adından bağımsız olarak site, mail ve ftp hesabı ile kullanılabilirler. Ancak ana domain olmadan hiçbir şekilde kurulamazlar. Ana domain adresinin bağlı olduğu web hosting paketi içerisinden oluşturulur ve ana domain hosting paketine bağlı olduğu sürece yayınlamasına devam eder.

Birden çok kullanıma yarar sağlaması ile beraber; demo yayınlar için, ilan sayfalarında kategoriler için, satılan ürünlerin kategorilendirilmesi için de kullanılmaktadır.

Domain Transferi Nasıl Yapılır ?

Kullanıcılarımıza daha detaylı bilgi vermek amacıyla sizlerle yazılarımızı paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda sizleri; domain transferi hakkında bilgilendirmek, bu işlemde nasıl adımlar uygulayacağınızı belirlemek ve domain transferi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendireceğiz.

.com, .net, .org, .biz, .info, .tv, .mobi Domain Transfer İşlemleri

 • Domain transferinin yapılabilmesi için domain transfer kilidinin pasif olması gerekmektedir.
 • Domain transfer kodu alınır ve transfer kodu Webim Hosting sayfamızda bulunan domain transfer alanından sipariş edildikten sonra Transfer Kodu alanına girilir.
 • Domain transferi sepete eklenir, ödeme yapılır ve transfer işlemi başlatılabilir.
 • Domain transferi whois bilgilerinin güncellenmesi durumunda güncelleme tarihinden itibaren 60 gün sonra yapılabilir.
 • Transfer işlemi başlatıldığında kayıtlı olan e-posta adresine gelecek olan maildeki onaylama işleminin yapılması gerekmektedir
 • Transfer işleminin başlayabilmesi için tescil tarihinden 60 gün geçmiş olması ve son kullanım tarihine en az 15 gün kalmış olması gerekmektedir.
 • Transfer edilecek alan adının whois bilgilerinde gizlilik olmaması gerekmektedir.

.com.tr, .gen.tr, .k12.tr, .web.tr, org.tr vb .tr Uzantılı Tüm Domain Transfer İşlemleri

 • .tr uzantılı alan adları için transfer işlemi yapılabilmektedir.
 • .tr uzantılı domain transferi için transfer kodu gerekmemektedir.
 • Transfer ücreti ödendikten sonra tarafınıza mail ile iletilecek “Sorumlu Değişiklik Formu” doldurularak tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.
 • Transfer süreci yaklaşık olarak 24 saat içerisinde tamamlanmaktadır.
 • Sorumlu değişikliği formu ile birlikte imza sirküleri iletilmesi gerekmektedir.

Domain Transfer Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekilecek Oumsuzluklar

 • Mail onaylaması olmaması durumunda otomatik olarak transfer iptal olur.
 • Domain tescilinden ilk 60 gün geçmemiş olması ve son 15 gün kalmamış olması.
 • Transfer edilen firmanın transferi iptal etmesi.
 • Şikayet nedeniyle durdurma.
 • .tr uzantılı alan adlarında evrak uyuşmazlığı.

Daha farklı ve detaylı yazılarımızda görüşmek üzere 🙂

Domain Periyotları (Kayıt, Yenileme, Cezalı İşlem ve Silme)

Domain periyotları 4 başlık altında incelenebilmektedir.

Active Status (Aktif)
Domain bu süreç içerisinde kayıtlı durumdadırve herhangi bir düşme periyoduna henüz girmiş bulunmamaktadır. Bu süreç  içerisinde domain sahibi, domainin süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatma hakkına sahip durumdadır. Domain yönetimi domain sahibindedir ve kendisi her işlemi yapabilmektedir.

On-Hold Status (Beklemede)
Bu süreçteki domainlerin whois sorgulamasında görüntülenen status kısmında “registrar-hold” ibaresi görülür. Domain adresleri, kayıt sürelerinin sonunda ilk olarak on-hold durumuna geçiş yapmaktadır.